Woonplaats · Utrecht, Utrecht

Haarzuilens: Bevolkingssamenstelling en migratieachtergrond

Op 1 januari 2026 woonden in Haarzuilens 520 mensen. Van hen heeft 16,3% (85 personen) een migratieachtergrond: zij zijn zelf in het buitenland geboren of hebben ten minste één ouder die daar is geboren. Dat is lager dan het aandeel in de gemeente Utrecht (41,5%) en lager dan het landelijk gemiddelde (29,1%). De grootste herkomstgroepen zijn overig Europa (3,8%), Duitsland (2,9%) en Marokko (1,9%). Van de inwoners met een migratieachtergrond is 52,9% zelf in het buitenland geboren. Sinds 2022 is het aandeel gestegen met 4,0 procentpunt.

Inwoners
520 op 1 januari 2026
Migratieachtergrond
16,3% 85 personen
In het buitenland geboren
52,9% van wie een migratieachtergrond heeft
Verandering sinds 2022
+4,0 %-punt in aandeel met migratieachtergrond

Kaart

Migratieachtergrond, aandeel van de inwoners <15%, 15%–18%, 18%–25%, 25%–30%, 30%–45%, 45%–60%, ≥60%

Aandeel inwoners met een migratieachtergrond per postcode.

Waar inwoners vandaan komen

Herkomst van inwoners op 1 januari 2026, als aandeel van alle inwoners.

Nederlandse herkomst en migratieachtergrond

  • Nederlandse herkomst 83,7% 435
  • Migratieachtergrond 16,3% 85

Grootste herkomstgroepen

De balken tonen per groep het aandeel van alle inwoners van Haarzuilens. Ter vergelijking staat de lijn voor Gemeente Utrecht en het rondje voor Nederland.

  • Overig Europa Europa zonder Nederland, België, Duitsland en Polen
    3,8% 20 personen
    Gemeente Utrecht 8,1% Nederland 5,6%
  • Duitsland
    2,9% 15 personen
    Gemeente Utrecht 1,7% Nederland 1,9%
  • Marokko
    1,9% 10 personen
    Gemeente Utrecht 8,5% Nederland 2,4%
  • Indonesië
    1,9% 10 personen
    Gemeente Utrecht 1,9% Nederland 1,9%
  • Overig Afrika Afrika zonder Marokko
    1,9% 10 personen
    Gemeente Utrecht 2,9% Nederland 2,3%
  • Overig Azië Azië zonder Indonesië en Turkije
    1,9% 10 personen
    Gemeente Utrecht 7,3% Nederland 5,3%
  • Overig Amerika en Oceanië Amerika en Oceanië zonder Suriname en de Nederlandse Cariben
    1,9% 10 personen
    Gemeente Utrecht 2,8% Nederland 1,7%
  • Turkije
    0,0% 0 personen
    Gemeente Utrecht 4,1% Nederland 2,6%
  • Suriname
    0,0% 0 personen
    Gemeente Utrecht 2,0% Nederland 2,0%
  • Nederlandse Cariben Aruba, Curaçao, Sint Maarten, Bonaire, Sint Eustatius en Saba
    0,0% 0 personen
    Gemeente Utrecht 0,86% Nederland 1,1%
  • Polen
    0,0% 0 personen
    Gemeente Utrecht 0,53% Nederland 1,4%
  • België
    0,0% 0 personen
    Gemeente Utrecht 0,68% Nederland 0,76%

Eerste en tweede generatie

Inwoners met een migratieachtergrond, naar of zij zelf in het buitenland zijn geboren.

  • In het buitenland geboren (eerste generatie) 52,9% 45
  • In Nederland geboren (tweede generatie) 47,1% 40

Mannen en vrouwen

Mannen
260
Vrouwen
260

Vergeleken met alle woonplaatsen

Hoger dan 70% van alle woonplaatsen in Nederland

Ontwikkeling sinds 1998

Aandeel inwoners met een migratieachtergrond, vergeleken met grotere gebieden.

Maat
  • Haarzuilens
  • Gemeente Utrecht
  • Nederland
Toon als tabel
Jaar HaarzuilensGemeente UtrechtNederland
1998 9,5%27,2%16,7%
1999 8,4%27,7%17,1%
2000 8,4%28,3%17,5%
2001 9,4%28,9%18,0%
2002 8,7%29,5%18,4%
2003 8,7%30,0%18,8%
2004 9,1%30,3%19,0%
2005 8,1%30,5%19,2%
2006 8,0%30,7%19,3%
2007 8,0%31,0%19,4%
2008 8,9%31,0%19,6%
2009 8,0%31,5%19,9%
2010 9,5%31,7%20,3%
2011 9,2%31,9%20,6%
2012 10,6%32,1%20,9%
2013 8,5%32,3%21,1%
2014 7,4%32,3%21,4%
2015 7,3%32,5%21,7%
2016 9,4%33,0%22,1%
2017 10,6%33,8%22,6%
2018 9,3%34,6%23,1%
2019 11,6%35,2%23,6%
2020 10,6%36,1%24,2%
2021 10,0%36,4%24,6%
2022 12,4%38,2%26,0%
2023 13,6%39,6%27,1%
2024 13,7%40,2%27,9%
2025 14,0%40,9%28,5%
2026 16,3%41,5%29,1%

In 2022 is het CBS overgestapt op een nieuwe indeling naar herkomst. Tot en met 2021 toont de lijn de oude cijfers over “migratieachtergrond”; in de overlapjaren is een kleine breuk te zien (landelijk circa +0,8 punt).

Postcodes in Haarzuilens

Grootste groep
3455 Vleuten-De Meern 520 +4,0 %-punt Overig Europa

Alle cijfers

Aantal inwoners per herkomstgroep op 1 januari. Cijfers tot en met 2021 volgen de oude CBS-indeling.

Jaar Totaal inwonersNederlandse herkomstMigratieachtergrondEuropaBuiten EuropaTurkijeMarokkoSurinameIndonesiëNederlandse CaribenDuitslandPolenBelgiëOverig EuropaOverig AfrikaOverig AziëOverig Amerika en OceaniëWesterse migratieachtergrondNiet-westerse migratieachtergrond
1998 4754354530150505010010100053510
1999 47543540251005000150550503010
2000 475435403010050001051050503510
2001 480435453015050001005150553510
2002 4604254030505050105510005405
2003 46042040301005050150510000350
2004 4404004030505000100515050355
2005 4303953520100505010055000305
2006 4354103520100505010055000255
2007 435400352010050501000100002510
2008 45041540201505500105500053010
2009 435400352050505010055000255
2010 4203804030150505055515500355
2011 435395402515050501000150053010
2012 425380452520000005551055103510
2013 4103803515200000010500100102010
2014 40537530151505050100055052010
2015 41038030151505000555000102010
2016 4253854015205500055500552015
2017 4253804520205505055550052515
2018 4303904015255505055505052515
2019 430380502520050505051500102515
2020 42538045202555050550105052520
2021 4504054525200000010051051053010
2022 445395552030050501000555103515
2023 51545070304005050105020105104025
2024 51044570304005050100020101010––
2025 50043070354005050150015101010––
2026 5204358535450100100150020101010––