Woonplaats · Voerendaal, Limburg

Ransdaal: Bevolkingssamenstelling en migratieachtergrond

Op 1 januari 2026 woonden in Ransdaal 965 mensen. Van hen heeft 15,5% (150 personen) een migratieachtergrond: zij zijn zelf in het buitenland geboren of hebben ten minste één ouder die daar is geboren. Dat is ongeveer gelijk aan het aandeel in de gemeente Voerendaal (16,0%) en lager dan het landelijk gemiddelde (29,1%). De grootste herkomstgroepen zijn Duitsland (4,1%), overig Europa (4,1%) en overig Azië (3,6%). Van de inwoners met een migratieachtergrond is 56,7% zelf in het buitenland geboren. Sinds 2022 is het aandeel gestegen met 1,9 procentpunt.

Inwoners
965 op 1 januari 2026
Migratieachtergrond
15,5% 150 personen
In het buitenland geboren
56,7% van wie een migratieachtergrond heeft
Verandering sinds 2022
+1,9 %-punt in aandeel met migratieachtergrond

Kaart

Migratieachtergrond, aandeel van de inwoners <15%, 15%–18%, 18%–25%, 25%–30%, 30%–45%, 45%–60%, ≥60%

Aandeel inwoners met een migratieachtergrond per postcode.

Waar inwoners vandaan komen

Herkomst van inwoners op 1 januari 2026, als aandeel van alle inwoners.

Nederlandse herkomst en migratieachtergrond

  • Nederlandse herkomst 85,0% 820
  • Migratieachtergrond 15,5% 150

Grootste herkomstgroepen

De balken tonen per groep het aandeel van alle inwoners van Ransdaal. Ter vergelijking staat de lijn voor Gemeente Voerendaal en het rondje voor Nederland.

  • Duitsland
    4,1% 40 personen
    Gemeente Voerendaal 4,9% Nederland 1,9%
  • Overig Europa Europa zonder Nederland, België, Duitsland en Polen
    4,1% 40 personen
    Gemeente Voerendaal 2,8% Nederland 5,6%
  • Overig Azië Azië zonder Indonesië en Turkije
    3,6% 35 personen
    Gemeente Voerendaal 2,3% Nederland 5,3%
  • België
    1,6% 15 personen
    Gemeente Voerendaal 1,3% Nederland 0,76%
  • Indonesië
    1,0% 10 personen
    Gemeente Voerendaal 1,2% Nederland 1,9%
  • Overig Afrika Afrika zonder Marokko
    0,52% 5 personen
    Gemeente Voerendaal 0,93% Nederland 2,3%
  • Overig Amerika en Oceanië Amerika en Oceanië zonder Suriname en de Nederlandse Cariben
    0,52% 5 personen
    Gemeente Voerendaal 0,88% Nederland 1,7%
  • Turkije
    0,0% 0 personen
    Gemeente Voerendaal 0,24% Nederland 2,6%
  • Marokko
    0,0% 0 personen
    Gemeente Voerendaal 0,28% Nederland 2,4%
  • Suriname
    0,0% 0 personen
    Gemeente Voerendaal 0,16% Nederland 2,0%
  • Nederlandse Cariben Aruba, Curaçao, Sint Maarten, Bonaire, Sint Eustatius en Saba
    0,0% 0 personen
    Gemeente Voerendaal 0,40% Nederland 1,1%
  • Polen
    0,0% 0 personen
    Gemeente Voerendaal 0,56% Nederland 1,4%

Eerste en tweede generatie

Inwoners met een migratieachtergrond, naar of zij zelf in het buitenland zijn geboren.

  • In het buitenland geboren (eerste generatie) 56,7% 85
  • In Nederland geboren (tweede generatie) 43,3% 65

Mannen en vrouwen

Mannen
490
Vrouwen
475

Vergeleken met alle woonplaatsen

Hoger dan 66% van alle woonplaatsen in Nederland

Ontwikkeling sinds 1998

Aandeel inwoners met een migratieachtergrond, vergeleken met grotere gebieden.

Maat
  • Ransdaal
  • Gemeente Voerendaal
  • Nederland
Toon als tabel
Jaar RansdaalGemeente VoerendaalNederland
1998 9,9%13,0%16,7%
1999 10,2%13,0%17,1%
2000 10,3%13,1%17,5%
2001 10,3%13,2%18,0%
2002 9,9%13,3%18,4%
2003 9,6%13,3%18,8%
2004 9,7%13,3%19,0%
2005 10,2%13,0%19,2%
2006 10,8%13,2%19,3%
2007 10,6%13,2%19,4%
2008 8,9%13,1%19,6%
2009 9,8%13,3%19,9%
2010 9,8%13,4%20,3%
2011 8,9%13,3%20,6%
2012 9,5%13,4%20,9%
2013 10,2%13,5%21,1%
2014 10,1%13,4%21,4%
2015 10,1%13,4%21,7%
2016 10,0%13,5%22,1%
2017 9,7%13,5%22,6%
2018 11,8%13,8%23,1%
2019 12,2%13,9%23,6%
2020 13,2%14,0%24,2%
2021 12,7%14,1%24,6%
2022 13,6%14,6%26,0%
2023 15,2%15,2%27,1%
2024 15,4%15,4%27,9%
2025 16,0%16,9%28,5%
2026 15,5%16,0%29,1%

In 2022 is het CBS overgestapt op een nieuwe indeling naar herkomst. Tot en met 2021 toont de lijn de oude cijfers over “migratieachtergrond”; in de overlapjaren is een kleine breuk te zien (landelijk circa +0,8 punt).

Postcodes in Ransdaal

Grootste groep
6311 Ransdaal 800 +1,7 %-punt Duitsland
6312 Ransdaal 165 +3,0 %-punt België

Alle cijfers

Aantal inwoners per herkomstgroep op 1 januari. Cijfers tot en met 2021 volgen de oude CBS-indeling.

Jaar Totaal inwonersNederlandse herkomstMigratieachtergrondEuropaBuiten EuropaTurkijeMarokkoSurinameIndonesiëNederlandse CaribenDuitslandPolenBelgiëOverig EuropaOverig AfrikaOverig AziëOverig Amerika en OceaniëWesterse migratieachtergrondNiet-westerse migratieachtergrond
1998 1.01591010010050005570015150001050
1999 9808801009010000507001550501005
2000 970870100905000507051050001000
2001 975880100851000050605155050950
2002 955860958510000506001510050950
2003 9358459085100001055501515005950
2004 92583090805000505501510000855
2005 9358409585150001056001510055850
2006 93083510090200001056051510055900
2007 94085010075100001005501010005905
2008 95086085855000505501515000900
2009 9658759575150001005051010005950
2010 9708709585100001006051010000950
2011 955865857520000100555105055855
2012 950865907010000155555550008510
2013 9358409580200001555001515050855
2014 940845957515000505051550100905
2015 94084595801500055505101501008510
2016 95085595801000010550010200508510
2017 92583590702500010045551510508010
2018 93582511075350505050551502508030
2019 9458301157540000100450151552058525
2020 9508251257545000105405102052509035
2021 945825120853500050405152552509525
2022 955825130854500050505102552509530
2023 95581014595450051504551535520510525
2024 97581515010550000100401015405305––
2025 9708201551005500010040015405355––
2026 965820150955500010040015405355––