Herkomst
Duitse herkomst in Nederland
Op 1 januari 2026 hadden 336.693 inwoners van Nederland (1,9% van de bevolking) een Duitse herkomst.
- Inwoners
- 336.693 op 1 januari 2026
- Aandeel van de bevolking
- 1,9%
- Verandering sinds 2022
- −0,2 %-punt
- In het buitenland geboren
- 36,1%
Aandeel per gemeente
Gemeenten met het hoogste aandeel
Gemeenten met het hoogste aandeel
- Vaals Limburg 33,1% 3.345
- Kerkrade Limburg 14,2% 6.495
- Simpelveld Limburg 10,0% 1.045
- Landgraaf Limburg 9,5% 3.515
- Brunssum Limburg 8,0% 2.185
- Bergen (L.) Limburg 7,1% 925
- Heerlen Limburg 7,0% 6.165
- Roerdalen Limburg 6,5% 1.365
- Losser Overijssel 6,3% 1.470
- Venlo Limburg 5,9% 6.180
- Beekdaelen Limburg 5,6% 2.005
- Echt-Susteren Limburg 5,5% 1.795
Gemeenten met de meeste inwoners met deze herkomst
- Amsterdam Noord-Holland 20.795 2,2%
- Den Haag Zuid-Holland 10.370 1,8%
- Rotterdam Zuid-Holland 9.380 1,4%
- Enschede Overijssel 6.845 4,2%
- Utrecht Utrecht 6.525 1,7%
- Kerkrade Limburg 6.495 14,2%
- Maastricht Limburg 6.255 5,0%
- Venlo Limburg 6.180 5,9%
- Heerlen Limburg 6.165 7,0%
- Groningen Groningen 5.865 2,4%
- Nijmegen Gelderland 5.635 3,0%
- Eindhoven Noord-Brabant 4.580 1,8%
Woonplaatsen met het hoogste aandeel
- Vaals Limburg 39,0% 3.005
- Lemiers Vaals, Limburg 20,3% 205
- Kerkrade Limburg 14,4% 5.785
- Eygelshoven Kerkrade, Limburg 12,4% 710
- Bocholtz Simpelveld, Limburg 12,3% 600
- Bad Nieuweschans Oldambt, Groningen 10,8% 150
- Siebengewald Bergen (L.), Limburg 10,5% 220
- Vijlen Vaals, Limburg 9,7% 135
- Schinveld Beekdaelen, Limburg 9,7% 445
- Landgraaf Limburg 9,5% 3.515
- Vlodrop Roerdalen, Limburg 9,5% 230
- Dinxperlo Aalten, Gelderland 9,5% 690
Plaatsen met ten minste 500 inwoners.
Postcodes met het hoogste aandeel
- 6291 Vaals, Limburg 39,0% 3.005
- 6462 Kerkrade, Limburg 23,3% 1.655
- 6295 Lemiers, Limburg 20,3% 205
- 6465 Kerkrade, Limburg 18,1% 370
- 6464 Kerkrade, Limburg 14,0% 600
- 6461 Kerkrade, Limburg 13,2% 1.080
- 6471 Eygelshoven, Limburg 12,4% 710
- 6351 Bocholtz, Limburg 12,3% 600
- 6463 Kerkrade, Limburg 11,5% 540
- 6466 Kerkrade, Limburg 11,5% 935
- 6467 Kerkrade, Limburg 10,9% 520
- 9693 Bad Nieuweschans, Groningen 10,8% 150
Plaatsen met ten minste 500 inwoners.
Ontwikkeling sinds 1998
Nieuwe CBS-indeling
1,9%
Toon als tabel
| Jaar | Nederland |
|---|---|
| 1998 | 2,6% |
| 1999 | 2,6% |
| 2000 | 2,5% |
| 2001 | 2,5% |
| 2002 | 2,5% |
| 2003 | 2,4% |
| 2004 | 2,4% |
| 2005 | 2,4% |
| 2006 | 2,3% |
| 2007 | 2,3% |
| 2008 | 2,3% |
| 2009 | 2,3% |
| 2010 | 2,3% |
| 2011 | 2,3% |
| 2012 | 2,3% |
| 2013 | 2,2% |
| 2014 | 2,2% |
| 2015 | 2,2% |
| 2016 | 2,1% |
| 2017 | 2,1% |
| 2018 | 2,1% |
| 2019 | 2,0% |
| 2020 | 2,0% |
| 2021 | 2,0% |
| 2022 | 2,0% |
| 2023 | 2,0% |
| 2024 | 1,9% |
| 2025 | 1,9% |
| 2026 | 1,9% |
In 2022 is het CBS overgestapt op een nieuwe indeling naar herkomst. Tot en met 2021 toont de lijn de oude cijfers over “migratieachtergrond”; in de overlapjaren is een kleine breuk te zien (landelijk circa +0,8 punt).
Verken per herkomst
- Migratieachtergrond 29,1%
- Nederlandse herkomst 70,9%
- Europese herkomst 9,6%
- Niet-Europese herkomst 19,5%
- EU-herkomst 7,2%
- Turkse herkomst 2,6%
- Marokkaanse herkomst 2,4%
- Surinaamse herkomst 2,0%
- Indonesische herkomst 1,9%
- Caribisch-Nederlandse herkomst 1,1%
- Poolse herkomst 1,4%
- Belgische herkomst 0,76%
- Afrikaanse herkomst 4,7%
- Aziatische herkomst 9,9%
- Amerikaanse herkomst 4,7%
- Oceanische herkomst 0,19%