Herkomst

Nederlandse herkomst in Nederland

Op 1 januari 2026 hadden 12.859.141 inwoners van Nederland (70,9% van de bevolking) een Nederlandse herkomst.

In Nederland geboren, beide ouders in Nederland geboren

Inwoners
12.859.141 op 1 januari 2026
Aandeel van de bevolking
70,9%
Verandering sinds 2022
−3,1 %-punt

Aandeel per gemeente

Nederlandse herkomst, aandeel van de inwoners <55%, 55%–70%, 70%–75%, 75%–80%, 80%–85%, 85%–90%, ≥90%

Bekijk op de postcodekaart →

Gemeenten met het hoogste aandeel

Gemeenten met het hoogste aandeel

  1. Urk Flevoland 94,3% 21.155
  2. Achtkarspelen Fryslân 93,5% 26.405
  3. Tubbergen Overijssel 93,4% 20.190
  4. Dantumadiel Fryslân 93,0% 17.885
  5. De Wolden Drenthe 92,3% 22.900
  6. Twenterand Overijssel 92,1% 31.470
  7. Staphorst Overijssel 92,0% 16.765
  8. Bronckhorst Gelderland 91,6% 32.965
  9. Noardeast-Fryslân Fryslân 91,6% 42.085
  10. Opsterland Fryslân 91,5% 27.515
  11. Oldebroek Gelderland 91,5% 22.445
  12. Elburg Gelderland 90,9% 21.850

Gemeenten met de meeste inwoners met deze herkomst

  1. Amsterdam Noord-Holland 370.030 39,3%
  2. Rotterdam Zuid-Holland 283.790 42,1%
  3. Den Haag Zuid-Holland 221.370 38,9%
  4. Utrecht Utrecht 221.340 58,5%
  5. Groningen Groningen 171.130 70,0%
  6. Tilburg Noord-Brabant 151.545 65,7%
  7. Breda Noord-Brabant 135.075 71,0%
  8. Nijmegen Gelderland 133.395 70,3%
  9. Eindhoven Noord-Brabant 132.625 53,1%
  10. Apeldoorn Gelderland 131.535 77,7%
  11. 's-Hertogenbosch Noord-Brabant 120.905 74,5%
  12. Amersfoort Utrecht 115.615 70,6%

Woonplaatsen met het hoogste aandeel

  1. Blesdijke Weststellingwerf, Fryslân 98,0% 490
  2. Vragender Oost Gelre, Gelderland 97,9% 1.140
  3. Kootwijkerbroek Barneveld, Gelderland 97,5% 6.060
  4. Luttenberg Raalte, Overijssel 97,2% 2.280
  5. Rottevalle Smallingerland, Fryslân 97,2% 1.370
  6. Oosterwolde Gld Oldebroek, Gelderland 97,0% 2.425
  7. Vasse Tubbergen, Overijssel 97,0% 970
  8. Wijckel De Fryske Marren, Fryslân 97,0% 645
  9. Oudehorne Heerenveen, Fryslân 97,0% 805
  10. Wâlterswâld Dantumadiel, Fryslân 96,9% 945
  11. Agelo Dinkelland, Overijssel 96,8% 600
  12. Elspeet Nunspeet, Gelderland 96,8% 4.925

Plaatsen met ten minste 500 inwoners.

Postcodes met het hoogste aandeel

  1. 8398 Blesdijke, Fryslân 98,0% 490
  2. 7134 Vragender, Gelderland 97,9% 1.140
  3. 3774 Kootwijkerbroek, Gelderland 97,5% 6.060
  4. 8105 Luttenberg, Overijssel 97,2% 2.280
  5. 9221 Rottevalle, Fryslân 97,2% 1.370
  6. 8097 Oosterwolde Gld, Gelderland 97,0% 2.425
  7. 7661 Vasse, Overijssel 97,0% 970
  8. 8563 Wijckel, Fryslân 97,0% 645
  9. 8413 Oudehorne, Fryslân 97,0% 805
  10. 9113 Wâlterswâld, Fryslân 96,9% 945
  11. 8322 Urk, Flevoland 96,8% 8.115
  12. 7636 Agelo, Overijssel 96,8% 600

Plaatsen met ten minste 500 inwoners.

Ontwikkeling sinds 1998

Maat
Toon als tabel
Jaar Nederland
1998 83,3%
1999 82,9%
2000 82,5%
2001 82,0%
2002 81,6%
2003 81,2%
2004 81,0%
2005 80,8%
2006 80,7%
2007 80,6%
2008 80,4%
2009 80,1%
2010 79,7%
2011 79,4%
2012 79,1%
2013 78,9%
2014 78,6%
2015 78,3%
2016 77,9%
2017 77,4%
2018 76,9%
2019 76,4%
2020 75,8%
2021 75,4%
2022 74,0%
2023 72,9%
2024 72,1%
2025 71,5%
2026 70,9%

In 2022 is het CBS overgestapt op een nieuwe indeling naar herkomst. Tot en met 2021 toont de lijn de oude cijfers over “migratieachtergrond”; in de overlapjaren is een kleine breuk te zien (landelijk circa +0,8 punt).

Verken per herkomst